Attendees 2018

167 registered attendees from 86 companies – Last update: May, 23 2018

Francesco Saverio StamponeACI Informatica
Valeria D'AmicoADVA Optical Networking
Boris FerraraADVA Optical Networking
Giordana De LorenzoADVA Optical Networking
Luca GuidastriADVA Optical Networking
Marcello FortiADVA Optical Networking
Davide GallinoAGCOM
Antonio PerrucciAGCOM
Vincenzo LobiancoAGCOM
Luca SalandriAGCOM
Roberto GiacomettiAGESCI
Angelo La VenutaAgID
Livio MorinaAirbeam
Christian KaufmannAkamai Technologies
Fabio CorazzaAkamai Technologies
Marco MongardiAkamai Technologies
Kledi AndoniAlbanian Neutral Internet eXchange
Giuseppe CannavaleAlida
Maria Teresa PanettaAlida
Paola MenegonAruba
Andrea GennariAruba
Ariel GraizerCABASE Argentina
Flavia FerraraCaldera21
Dario CentofantiCentro di Produzione
Stefano FalconiCenturyLink
Federico FiloccaCenturyLink
Jun XianChina Telecom Europe
Wei YangChina Telecom Europe
Dario VenturaCicorella
Giuseppe CicorellaCicorella
Gabriele BarbagalloCINECA
Luca SalviCINECA
Andrea SaporitoCisco Systems
Giorgio MartiriCisco Systems
Clara Maria QuartaClio
Gabriele ConteClio
Alfonso Alberto CutoloClouditalia Telecomunicazioni
Daniele BussolettiClouditalia Telecomunicazioni
Carlo de PietroClouditalia Telecomunicazioni
Carlo de PietroClouditalia Telecomunicazioni
Riccardo ZavattaCogent Communications
Alessandro MontiColt Technology Services
Marina D’EliaColt Technology Services
Paolo CherubiniColt Technology Services
Fernando IñigoColt Technology Services
Paolo LombardiColt Technology Services
Gabriele LazzariniConsip
Alessandra VulteriniConsultant
Rosario PingaroConvergenze
Theresa BobisDE-CIX
Arnold NipperDE-CIX
Maurizio DatteroDeutsche Telekom ICSS
Simona ZingarettiDeutsche Telekom ICSS
Nicola ChiarulliDeutsche Telekom ICSS
Flavia AntonioliEnter
Milko IlariEnter
Ivan BottaEnter
Stéphane Leprince-RinguetEquinix
Gerardo LazzaroEricsson
Carlo CerboniEstracom
Bijal SanghaniEuro-IX
Aaron RussellFacebook
Lee HetheringtonFacebook
Paolo ParisiFastweb
Andrea ColaianniFastweb
Fabio CesariFastweb
Stefano NovaraFastweb
Davide De PaloFastweb
Luca ReaFondazione Ugo Bordoni
Paolo TaloneFondazione Ugo Bordoni
Alessandro BattistiFrosinone Wireless
Marco MarlettaGARR
Enzo ValenteGARR
Florence LavroffGoogle
Luigi CalcagniHoly See - Vatican City State - Direzione Telecomunicazioni - PSIV
Stefano PasquiniHoly See - Vatican City State - Direzione Telecomunicazioni - PSIV
Walt WollnyHurricane Electric
Fabio PellicciaInfracom Italia
Fabio FantauzzoInteroute
Antonios KollarasInteroute Spa
Scott NewcombeInterxion
Mike HollandsInterxion
Angelo BroccoliIP Telecom
Bo ArnklitIrideos
Guido NertiIrideos
Andrea FerravanteIT.Gate
Gianfranco Delli CarriIT.Gate
Leonardo RomanelliLeonet
Diego MalafronteLinkem
Antonio Di VicoLinkem
Luca ManciniLinkem
Matteo Polam.pola@retelit.it
Marco PaesaniMPAE
Luca LegittimoMynet
Giovanni ZorzoniMynet
Tiziana PappalardoNAMEX
Flavio LucianiNAMEX
Luca DavoliNAMEX
Maurizio GorettiNAMEX
Leonardo SannaNAMEX
Francesco FerreriNAMEX
Marco TocciNAMEX
Daniele ArenaNAMEX
Zsolt PapdiNetIX Communications
Thomas GalloNice Blue - Lenfiber
Sean HookerNTT Europe
Antonio RitaOpen Fiber
Ivano PecoraOrakom
Francesco D'AloiaOrakom
Massimiliano PecoraOrakom
Giuliano Claudio PeritorePanservice
Mauro ScretiPoste Italiane
Roberto PascaleRetelit
Diego Riccardo TeotRetelit
Samuele BorilleRetelit
Simone Ledda LeddaRevolution Provider
Andrea TogniRevolution Provider
Filippo CaimiRevolution Provider
Pio CastelluccioRevolution Provider
Antonio PradoSBTAP
Mauro Vito AngiolilloSBTAP
Roberto Di ChioSED Multitel
Augusto Paolo MariSED Multitel
Antonio BaldassarraSeeweb
Marco d'ItriSeeweb
Fabio FedeleSeeweb
Renato NaroSGD/DNA
Martina MacchiSKY
Marisa ManzoniTata Communications
Francesco ChiappiniTelecom Italia Sparkle
Dario AdamiTelecom Italia Sparkle
Giacomo PollinaTelecom Italia Sparkle
Valentina CinelliTelecom Italia Sparkle
Barbara SoleTelecom Italia Sparkle
Angelo PittiglioTelecom Italia Sparkle
Peter MulTelecom Italia Sparkle
Sandro Di GiacomoTelecom Italia Sparkle
Antonio FerrettiTelecom Italia Sparkle
Davide BinaghiTelia Carrier
Alberto Maria LangellottiTIM
Antonio SoldatiTIM
Andrea CasalegnoTOP-IX
Luca CicchelliTOP-IX
Mirko GradilloUnidata
Giampaolo RossiniUnidata
Massimo RimondiniUnidata
Gabriele LospotoUnidata
Luca FinottiUniversità degli Studi di Padova
Paola BregolatoUniversità degli Studi di Padova
Giuseppe Di BattistaUniversità Roma Tre
Alessandro OddiUniversità Roma Tre
valerio gregoriUniversità Roma Tre
Lorenzo AriemmaUniversità Roma Tre
Mario ForgioneVayu
Luca VarleseVayu
Mauro Emmanuel BrigantiVodafone
Giorgio GianesiniVodafone
Daniel FatouxVuetel
Alessandro AuroraVuetel
Alfredo GiordanoWARIAN
Matthew CiantarWARIAN
Ilario De PascaliWicity
Francesco Luca GasparriWiGate
Christian CiofiWiGate
Gianluca RizziWind Tre
Enrico Maria FondiWind Tre
Gianpaolo ScassellatiZTE Netherland